خاطرات سفر به ایتالیا 5

اتفاقات نه روز اول حضورمان در ایتالیا را گفتم. کم کم روند زندگی روزمره و جا افتادن در شهر جدید و شرایط جدید آغاز شد. سومین سوپرمارکت اطراف خانه را هم پیدا کردیم. تقریبا هر سه در یک فاصله از خانه (حدود 10 دقیقه) قرار دارند. با چند بار خرید و البته سوتی دادن (مثلا خریدن ماست شیرین به جای ماست معمولی که برای ما قابل خوردن نبود. و یا خریدن کالایی با چند برابر قیمت معمول به دلیل تفاوت در شرکت تولید کننده) کم کم دستمان آمد چه کنیم و چه چیزی را از کجا بخریم.

این بار در مورد خرید کردن می نویسم!!

در اینجا سوپرمارکت ها عرضه کننده تمام اقلام خوراکی و بهداشتی و تنقلات هستند. تمام سوپرمارکت ها غرفه میوه و سبزیجات، غرفه پروتئین و پنیر، غرفه نان و شیرینی جات، و قفسه های عرضه مواد غذایی و بهداشتی و نوشت افزار و برخی وسایل کوچک منزل را دارند. کیک و آبمیوه و بستنی کوچک و یک نفره تقریبا وجود ندارد!!! کیک ها در بسته بندی 5 و 10 تایی عرضه می شوند. میوه و سبزیجات به مقدار دلخواه خریدار توسط پرسنل غرفه توزین و بسته بندی می شود. کیفیت ظاهری میوه و سبزی بسیار خوب است اما بسیاری میوه ها و سبزی ها طعم چندانی ندارند! در ایتالیا سیب و انگور کیفیت خیلی خوبی دارد. از انار و خرمالو تقریبا هیچ خبری نیست! سبزیجاتی مثل نعنا و ریحان در بسته های خیلی کوچک و با قیمت خیلی بالا عرضه می شود. از بقیه سبزی ها مثل تره و شوید و شنبلیله هم تا کنون اثری ندیده ایم. جعفری هم گاهی اوقات پیدا میشود. اسفناج معمولا هست و ایتالیایی ها از ترکیب اسفناج و پنیر ساندویچ های خوشمزه ای درست میکنند. خودم هم چند روز پیش پانه سیبزمینی و اسفناج درست کردم که خوشمزه شد! به جایش چند جور کاهو دارند و نیز کلم بروکسل و سبزی ای به نام منداب که شبیه شاهی است و در سالاد میریزم. کرفس هم هست خدا را شکر!!! تنها خورشتی که میشود درست کرد کرفس است و بادمجان و کدو. راستی خیار هم خیلی گران و کمیاب است! لیموشیرین هم تا حالا ندیده ایم.(تمام لذت بردن من از میوه های زمستانی به انار و لیموشیرین و خرمالو بود :(( که هیچ کدام پیدا نمیشوند) غالب میوه ها شامل انواع سیب و انگور و پرتقال و گاهی نارنگی و کیوی است و البته موزهای سبز!!. گلابی هم هست معمولا.

حبوبات هم در سوپرمارکت موجود است اما مشتری کمی دارد و قیمت بالا. البته لپه تا حالا پیدا نکرده ام و قید خورشت قیمه را زده ام! قورمه و آش هم که به دلیل عدم وجود سبزی حذف شده اند.

یک چیز جالب!!! در کشوری که انگور فراوانی دارد کشمش ندارند!!! کشمش وارداتی است و در بسته های کوچک و قیمت بالا عرضه می شود. فکر میکنید از کجا وارد میکنند؟...... از ایران! :) اگر میدانستم با خودم می آوردم.

زعفران هم هست. البته در بسته های 0.1 گرمی به قیمت 1.82 یورو. انواع ادویه جات هم عرضه میشود که بیشترشان را نمیشناسم. فقط زردچوبه نیست.

گوشت و مرغ و ماهی هم در انواع مختلف عرضه میشود که چون استفاده نمیکنیم اطلاع چندانی در موردشان ندارم. ماهی را معمولا بسته بندی منجمد خریداری میکنیم. آقای همسر دو هفته پیش به شهر نزدیک ما که شهر بسیار بزرگی است رفت و گوشت و مرغ حلال پیدا کرد و خرید. در شهر ما مسلمان بسسسسیار کم است و غذای حلال پیدا نمیشود.

ایتالیایی ها از پنیر در غذاهایشان بسیار زیاد استفاده میکنند و لذا در سوپرمارکت ها غرفه عرضه پنیر دارند در انواع و بسته بندی های متعدد... در عوض پنیر صبحانه به شکلی که ما می پسندیم ندارند!!!!!

یک نکته جالب دیگر اینکه پیتزا در ایتالیا تقریبا معادل نان و پنیر است!!! معروف ترین نوع پیتزا مارگاریتا است که شامل پوره گوجه فرنگی و پنیر است. بقیه انواع پیتزا هم مواد جانبی خیلی کمی دارند!!! معمولا هم پیتزاها خیلی نازک هستند.

علاوه بر پنیر، روغن زیتون جزء اساسی پخت و پز است. سبزیجاتی مثل اسفناج و گوجه هم بسیار استفاده میشود.

یک تفاوت اساسی در خرید کردن در اینجا و ایران، قیمت هاست. منظورم این است که در ایران یک محصول از دو عرضه کننده مختلف تفاوت خیلی زیادی در قیمت ندارند. اما در اینجا این طور نیست. یکی دو دفعه اولی که خرید کردیم زیاد به قیمت ها توجه نمیکردیم چون بیشتر توجه روی این بود که "این چه چیزی است؟!!!" چون از روی شکل ظاهری بسته بندی نمیتوانستیم درست بفهمیم چه کالایی را برداشته ایم!!!! به ندرت در ایتالیا از زبان انگلیسی استفاده میشود. شاید حتی از ایران هم کمتر!!!!!! در ایتالیا موقع خرید باید به قیمت ها توجه ویژه کرد!! چون گاهی یک نوع کالا که از نظر ظاهر و حتی باطن مشابه هستند 200 درصد تفاوت قیمت دارند!!! حتی دستمان آمده که مثلا قیمت آب معدنی در یک سوپرمارکت دو برابر سوپرمارکت دیگر است!! این آب معدنی خریدن هم دردسری است برای ما که اتومبیل شخصی نداریم...

نان ها هم انواع خیلی مختلفی دارند و معمولا نان های عرضه شده در سوپرمارکت ها به خوبی نان های عرضه شده در نان فروشی ها نیستند. البته نان فروشی ها انواع مختلفی نان عرضه میکنند که بعضی هایشان تند هستند و بعضی ها شیرین و ....

ایجا بار و کافه زیاد است و معمولا برای خریدن تنقلاتی مثل چیپس و آب و بستنی و یا انواع قهوه و کیک تازه و تنقلات دیگر و نیز نشستن و استراحت و گفتگو از آنها استفاده میشود.

بقیه اش باشد برای بعد! گرچه اصل کاری ها را گفتم و جزئیات کوچک باقی می ماند و شرح حال خودم!!!

/ 5 نظر / 2 بازدید
الهام

جالب بود مرسی تو این فکرم اگه با خودت 4مثقال زعفران و 4کیلو کشمش میبردی احتمالا الان میتونسی یک تاجر محسوب بشی اونجا[خنده]

nazanin

jaleb bud. harchan man be kheili az ina ke gofti relate nemikonam asan! shahre ma pore mosalmoon, arab va iranie!! intersection e paeene khoonamoon maghaza arabe hame joor chizi ham hast toosh! sare koochamoon yek restaurant e irani! man dige khoresht nemipazam asan hafte e yek bar mirim oonja! :D vali injoor ke migi oonja bayad yek shahre local va bamazze i bashe! explore kon cultureshon bia baramoon benevis!

nazanin

vali kamelan nazaret dar morede pizza ro dark mikonam! ma irani ha kolan yek definition e jadid dar zamine pizza erae dadim! kolle khoresht ro miriz roosh!;) ina pizza barashoon hamoon noon o paneer o sose rooshe! :)) man avalin bar ke inja pizza order dadam goftam mishe sos ketchab biarin baram koli chef behesh barkhord! goft hamme art e pizza be in sose rooshe ke bahash miad to chera mikhay ketchap berizi roosh! :))

nazanin

vali quality noon ba paneer e pizza hayee ke italy khordam yek chize dige boode! aghlab noon hashoon ro khodeshoon mipazan! vay delam khast italy boodam! boro be jaye man kole keshvaro begard best place for vacation! :)

سینا

سلام خرمالو هست اتفاقا، یک گونه درشتی از خرمالو. انار هم در بعضی فصول می یارن.