به خاطر مسائل کاری آقای همسر (ارائه مقاله در یک کنفرانس مرتبط) آخر تعطیلات (14 تا 17 فروردین) یک سفر کوتاه به استانبول داشتیم. استانبول شهری زیبا با طول حدود 200 کیلومتر در حاشیه تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. چهارمین کلانشهر دنیاست و حدود 12.6 میلیون نفر جمعیت دارد. تنها شهر دنیاست که در دو قاره قرار گرفته است! بخش آسیایی شهر بافت قدیمی را در خود جای داده است. حدود 2700 سال هم قدمت دارد!!

این توضیحات کلی به نظرم برای آشنایی کافی بود!

بعد از سفر عمره دومین سفر خارجی را تجربه کردیم. فرودگاه استانبول علی رغم پذیرا بودن خیل عظیم گردشگران بسیار مرتب و تمیز بود. منتهی صف چک پاسپورت اش به خاطر جمعیت زیاد گردشگر نسبتا طولانی بود.

ترک ها به زحمت انگلیسی بلد بودند! بیشتر عربی را میفهمیدند تا انگلیسی را!!! حتی در فرودگاه و هتل و مراکز گردشگری. غذاهایشان هم به هیجان انگیزی که فکر میکردم نبود! پلوهایشان هم بسیار شفته و چرب بود و اصلا هوس خوردن پلو نمیکردی!

بر خلاف تصورم افراد محجبه بسیار کمی در ترکیه دیدم. فکر میکردم بیشتر از این حرفها محجبه باشند! شاید هم به خاطر محل هتل و جاهای خاصی بود که رفتیم. غیر محجبه ها هم تقریبا 100 درصدشان موهایشان را رنگ کرده بودند. به نظرم آمد ترک ها علاقه زیادی دارند که اروپایی محسوب شوند و نه آسیایی. خانمها هم زیاد سیگار می کشیدند!!

علاقه زیادی هم به عثمانی ها داشتند!! در جاهای مهم شهرشان مجسمه سلاطین عثمانی به چشم میخورد. یکی از مهمترین مراکز گردشگری شان هم کاخ سلاطین عثمانی و حرمسرایش بود! (توپکاپی)

مکانهای دیدنی استانبول متعدد بود. از مسجد ایاصوفیه (که ابتدا کلیسا بوده و بعد با فتح استانبول توسط مسلمانان تبدیل به مسجد شده و بعدها هم به دستور آتاتورک به مکان گردشگری تبدیل شده است) و کاخ موزه توپکاپی و مسجد سلطان احمد که هر سه شان در یک محوطه تاریخی قرار گرفته اند بگیرید تا تنگه بسفر و کشتی سواری در آن و هفت جزیره تحت عنوان جزایر پرنسس و آکواریوم بزرگ استانبول و برج گالاتا و .... ما که فقط فرصت کردیم سه تای اول را ببینیم! اما خیلی دوست داشتم جزایر پرنسس و آکواریوم را هم ببینم که با توجه به همراه داشتن بچه و وجود کنفرانس مذکور و محدودیت وقت و البته علاقه به دیدن مراکز خرید (!!) وقت نشد بقیه را ببینیم.

هزینه رفت و آمد و خوراک در ترکیه بالاتر از چیزی بود که فکر میکردم. شاید هم ارزش پول ما خیلی پایین تر بود! همین طور بلیط ورودی مراکز دیدنی.

خرید لباس در ترکیه چندان هم آسان نبود. چرا که قیمت خرید تک حدود 4-5 برابر قیمت خرید عمده بود. لذا خرید برای گردشگران چندان به صرفه نبود مگر در مراکز آوت لت! آن هم اگر چیزی چشمت را می گرفت و سایز و رنگش هم مناسب بود....

من تا قبل از توضیحات تورلیدر (که فقط در مواقع خاص در دسترس بودند) نمیدانستم ترکیه هم در زمینه مد و لباس در دنیا مطرح است و جزو سه کشور اول به شمار می آید!

ترک ها هم مثل ایرانی ها قابلیت چانه زنی در نرخ کالا را داشتند. البته به جز در مراکز معتبر خرید و فروشگاه های زنجیره ای. بیشتر فروشنده ها هم در فروشگاه ها و پاساژهای بزرگ خانم بودند.

در خیابان های ترکیه ماشین های شخصی به نسبت کمی دیدیم. عموم مردم از اتوبوس و تراموا و مترو استفاده میکنند. نرخ تاکسی هم گران است!

راستی! باقلواهای ترکیه بر خلاف تعریف هایی که شنیدم زیاد خوشمزه نبودند!

اگر دوست دارید چیز دیگری بدانید بپرسید تا اگر میدانستم بگویم!